11 Haziran 2011 Cumartesi

SEÇİM-2011 PROPAGANDA YASAĞI, BUGÜN SAAT 18.00’DE BAŞLIYOR…


12 Haziran 2011 Pazar Günü yapılacak olan 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde uygulanacak Seçim yasakları bugün saat 18.00’de başlayıp yarın saat 21.00'e kadar devam edecek. 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, yarın yapılacak milletvekili genel seçimine yönelik siyasi partilerin propaganda dönemi bugün saat 18.00'de sona erecek ve yayın yasakları başlayacak.


Seçimin yapılacağı yarın saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Seçim günü saat 18.00 ile 21.00 arasında radyo ve televizyonlarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak.

YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

Radyo ve televizyon yayınları yönünden, oy verme gününden önceki 24 saat içinde, 3984 Sayılı Yasanın 32. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan, ''Seçimlerde oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulmasına izin verilemez. Bu yasaklara uymayanlara yayın ilkelerini ihlal etmiş sayılırlar'' kuralı uygulanacak.

Seçimlerin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla YSK'ce belirlenen yasaklara göre, yarın saat 06.00'dan saat 00.00'a kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak.

Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

Seçim günü saat 06.00'dan saat 00.00'a kadar, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici ve bereleyici aletler, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler taşıyamayacak.

Yarın 24. Dönem Milletvekili Seçimleri yapılacak

Bu nedenle bugün (11 Haziran 2011 Cumartesi) Saat 18.00'den itibaren her türlü seçim propagandası yapılması kanuni olarak geçici süre ile yasak olacak.


Seçim yasakları, oy verme günü olan 12 Haziran Pazar Günü Saat 21.00'de ya da YSK’nın uygun görüp ilan edeceği daha önceki bir saatte sona erecek.

 Türkiye, saat kaçta oy kullanacak?YSK, Nisan ayında aldığı karar öncesi kurul tarafından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden 12 Haziran 2011 Pazar günü için iller arasındaki güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar hakkında aldığı bilgiler doğrultusunda, 12 Haziran’da yapılacak 24. Dönem Milletvekili seçimlerinde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri ilgili mevzuat çerçevesinde farklı olarak düzenledi.


Alınan karar kapsamında Milletvekili Genel Seçiminde;


Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00 saatleri arasında oy verilecek.


Bunların dışındaki şehirlerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 arası olarak belirlendi.


THA-11.06.2011 Cumartesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder